Jakie zabiegi pielęgnacyjne można wykonać psu?

Pies jest żywą istotą, dlatego należy o niego dbać, darzyć opieką, regularnie karmić i wyprowadzać na spacery, ale dobrze jest zatroszczyć się także o jego wygląd. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się zabiegi pielęgnacyjne dla psów, ale czy psa można poddać każdej formie pielęgnacji?

Kim jest groomer i na czym polega jego praca?

Jeszcze niedawno niewiele osób słyszało o takim zawodzie jak groomer. Jednak okazuje się, że jest on coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy kochają zwierzęta. Do obowiązków groomera należy:

  • kąpanie i strzyżenie psów,
  • rozczesywanie sierści,
  • sprawdzanie skóry pod kątem pasożytów i różnych chorób,
  • przycinanie paznokci,
  • czyszczenie uszu,
  • szczotkowanie zębów,
  • dodawanie kokardek i lakieru do paznokci dla ras o długich lub kręconych włosach, takich jak pudle i shih tzu.

Groomer jest również odpowiedzialny za spełnianie wszelkich specjalnych życzeń właściciela i informowanie ich o wszelkich problemach zdrowotnych wykrytych podczas pielęgnacji. W niektórych salonach wymaga się, aby właściciel przedstawił dowód szczepienia swojego psa. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa groomera, który i tak wykonuje swoją prace z zachowaniem wszelkiej ostrożności, jednak w przypadku podrapania lub ugryzienia zdecydowanie lepiej, aby zwierzę było zaszczepione.

Zabiegi, które są bezpieczne dla psów

Zaleca się, aby kąpać psa co najmniej raz na trzy miesiące, ale niektóre mogą wymagać częstszych kąpieli, jeśli pies spędza dużo czasu na świeżym powietrzu lub ma problemy ze skórą. Z całą pewnością szczotkowanie psa jest zabiegiem wskazanym, ponieważ regularne czesanie szczoteczką lub grzebieniem pomoże utrzymać sierść w dobrym stanie, usuwając brud, rozprowadzając naturalne olejki na jego sierści, zapobiegając splątaniu i utrzymując skórę czystą i wolną od podrażnień. Poza tym czas na pielęgnację to świetny czas na sprawdzenie, czy nie ma pcheł. Oprócz kąpieli i czesania bardzo ważne jest obcinanie psu paznokci. Groomer Szczecin powinien wykonać ten zabieg, kiedy paznokcie prawie dotykają ziemi podczas chodzenia.

Pies idzie do fryzjera

Profesjonalny fryzjer dla psów posiada niezbędne narzędzia, ale przede wszystkim umiejętności i wiedzę, których brakuje właścicielom, dlatego raz na jakiś czas powinno się zabrać swojego pupila do groomera. Groomerzy mogą doradzić, które produkty są najlepsze i jaki sprzęt do pielęgnacji może być potrzebny, aby najlepiej pasował do rodzaju sierści. Wiele ras o dłuższej sierści wymaga dokładniejszej pielęgnacji, a fryzjer dla zwierząt będzie wiedział jak przystrzyc psa i jakich kosmetyków użyć.

Możesz również polubić…