Wewnętrzne i zewnętrzne filtry do akwarium – czym się różnią?
Filtr w akwarium odgrywa bardzo istotną rolę. Filtr do akwarium to tak jak silnik do samochodu – bez niego samochód jest bezużyteczny. Pozwala na zachowanie w nim najbardziej optymalnych warunków do bytowania rybek i roślin. Sprawia, że woda dzięki stałej filtracji pozbawiona jest zanieczyszczeń i szkodliwych substancji ( wytwarzanych podczas przemiany materii przez organizmy żywe), w efekcie poprawia się jej przejrzystość, a więc jest czystsza. W każdym ekosystemie występują czynniki, które umożliwiają zachowanie równowagi – w akwarium takim czynnikiem jest filtr. Filtr oprócz filtracji spełnia takie zadania jak:
• Zmiękczanie wody
• Pochłanianie aminokwasów i jonów amonowych
• Pozwala usunąć szkodliwe bakterie
• Pozwala zachować odpowiednie pH
• Usuwa nagromadzone azotany
Dostępne są różnego rodzaju filtry. Przy wyborze kierujemy się wielkością akwarium jaki posiadamy oraz w jaki sposób ma on być zainstalowany. Ze względu na umiejscowienie filtry dzielimy na zewnętrzne ( znajdują się poza akwarium) i wewnętrzne ( w całości znajdują się w naszym zbiorniku).
Filtry zewnętrzne
Filtry zewnętrzne w całości znajdują się poza akwarium, z którym połączone są tylko wężami lub rurkami. Ich podstawową zaletą jest to iż nie tracimy na nie miejsca w naszym zbiorniku wodnym. Zasilane są silniczkiem, dzięki któremu woda jest zasysana do filtra, a następnie oddawana do akwarium. Filtry te mogą posiadać dwa rodzaje filtracji : mechaniczna lub biologiczną. Filtry, które filtrują mechanicznie do przepuszczania wody używają waty lub gąbki. Natomiast w tych, w których zachodzi filtracja biologiczna woda przepływa przez ceramikę lub bioballe. Często oba rodzaje filtracji znajdują zastosowanie w jednym filtrze. Wyróżniamy filtry zewnętrzne kaskadowe ( przelewowe) oraz kubełkowe (kanistrowe). Różnią się przede wszystkim montażem i ceną. Kaskadowe są tańsze, ale gorsze w montażu ze względu, że muszą być przewieszone przez szybę. Wiąże się to z naruszeniem oryginalności pokrywy i w konsekwencji utratą na nią gwarancji. Natomiast filtry kubełkowe można umieścić obok akwarium lub nawet zabudować w szafce pod nim lub obok. Ze zbiornikiem połączone są za pomocą węży. Są przede wszystkim prostsze w utrzymaniu i konserwacji.
Filtry wewnętrzne
Filtry wewnętrzne w całości znajdują się w akwarium, a co za tym idzie zajmują nam w nim cenne miejsce. Obieg wody napędzany jest tutaj za pomocą pompy lub napowietrzacza ( tzw. brzęczyk). Filtracja zachodzi najczęściej trzy etapowo:
• Etap mechaniczny – gąbka
• Etap biologiczny – zeolit
• Etap chemiczny – węgiel aktywny
Filtry te wymagają częstego czyszczenia, gdyż zanieczyszczenia osadzają się na gąbce lub jego wnętrzu, ale nadal znajdują się w akwarium. Co pewien czas należy też zmieniać gąbkę na nową, aby filtracja nie straciła na jakości. Mają one mniejszą moc niż filtry zewnętrzne. W montażu są bardzo proste. Do szyby przymocowujemy je za pomocą przyssawek. Filtry wewnętrzne są znacznie tańsze od zewnętrznych i mniej skomplikowane w obsłudze. Sprawdzą się jednak tylko w małych lub średnich zbiornikach wodnych do max. 100 litrów. W akwariach bardzo wymagających ( wymagające gatunki ryb, roślin) mogą być niewystarczające.
Każdy filtr odpowiednio dopasowany do akwarium jest dobry. Podstawowe różnice między filtrami zewnętrznymi a wewnętrznymi to:
• Miejsce montażu
• Ilość wody jaką są w stanie dobrze oczyścić
• Cena
Przed zakupem filtra musimy wiedzieć jakie zadania ma spełniać i do jak dużego zbiornika będzie zamontowany, a to ułatwi nam znacznie wybór.
Najnowsze komentarze