Układ pokarmowy, żaby

Żaby nigdy nie były traktowane jako szkodniki a co najwyżej jako nieestetycznie wyglądające stworzenia. Mało jednak kto wie, że są bardzo pożyteczne, z uwagi na sposób odżywiania. Głównym źródłem pokarmu są dla nich owady, chrząszcze, ale też ślimaki i larwy, dlatego obecność tych płazów w ogrodzie, pozwala całkowicie wyeliminować szkodniki niszczące plony.
Układ pokarmowy tych zwierząt jest tak skonstruowany, że umożliwia trawienie zarówno pokarmów zwierzęcych oraz roślinnych na etapie życia kijanki. Zwykle jednak larwy wszelkich występujących na Ziemi płazów, żywią się innym pokarmem niż dorośli ich przedstawiciele.

 
Żaby żerują głównie w nocy, dlatego człowiek, rzadko się z nimi spotyka. Satysfakcjonujące jest jednak ich noce rechotanie, które dla wielu osób jest odprężające, co jest kolejną wartością dodaną posiadania tych zwierząt w ogrodzie.
Płazy te, mają w przydomowych warzywniakach, czy rabatach kwiatowych zapewnione idealne warunki do życia. Są to zwykle tereny wilgotne, miejscami zacienione, w których nie brak owadów, czy ślimaków, zwabionych rozwijającą się roślinnością, stanowiącą ich główne źródło pożywienia.. Obecność żab w ogrodzie, pozwala całkowicie zrezygnować z nieobojętnych dla zdrowia roślin, środków owadobójczych.
Niektóre gatunki żab są w Polsce objęte całkowitą ochroną. Zważywszy na to jak wiele ogrodnicy, często nieświadomie, im zawdzięczają, jest to słuszne. Zamiast więc wyposażać się w kolejne chemiczne środki, zwalczające szkodniki, warto zwyczajnie pozwolić żabom żyć w przestrzeni ogrodu.

Możesz również polubić…