Skąd kolorowe morza na mapie?

Nazwy geograficzne czasami się różnią, w zależności od kraju i języka. Są jednak cztery morza, których nazwa w różnych językach oznacza to samo. A dokładniej ten sam kolor. Chodzi o Morze Białe, Morze Czarne, Morze Żółte i Morze Czerwone. Skąd się wzięły te kolorowe nazwy mórz?

Morze Białe

Zacznijmy od Morza Białego. Znajduje się w europejskiej części północnej Rosji. Ma powierzchnię około 90 tys. kilometrów kwadratowych, a jego średnia głębokość waha się od 60 do 90 metrów. Jest to bardzo zimne morze – temperatura waha się od – 1,5 stopnia do 15 stopni na plusie latem. W związku z położeniem, większość jego powierzchni jest zamarznięta przez nawet 10 miesięcy w roku. Stąd wzięła się jego nazwa – Morze Białe. Od lodu, które je skuwa.

Morze Czarne

Morze Czarne to zupełnie przeciwny biegun, w stosunku do Morza Białego. Nie tylko pod kątem nazwy, czy położenia, ale także pod kątem ciepłoty. Znajduje się ono między Europą, a Azją, przy Azji Mniejszej. Jego wody podzielone są na 6 państw w tym : Rosję, Turcję, Ukrainę i Białoruś. Temperatura tych wód osiąga nawet 29 stopni, więc jest bardzo ciepła. Z danych liczbowych wynika jeszcze, że jego powierzchnia to prawie 422 tysięcy kilometrów kwadratowych, a średnia głębokość to 1315 metrów.
Jednak najciekawszą sprawą jest – skąd się wzięła nazwa? Otóż w wodzie występują siarczany, w wyniku których akwen jest największym zbiornikiem wody beztlenowej. Z tego samego powodu woda jest zabarwiona na czarno.

Morze Żółte

Jest to odnoga Oceanu Spokojnego, między wybrzeżem chińskim, a Koreą. Jego powierzchnia wynosi prawie 417 tysięcy kilometrów kwadratowych, średnia głębokość 41 metrów, a temperatura w lecie osiąga od 24 do 28 stopni. Jak widać jest to kolejne cieplutkie morze na tym zestawieniu. Tym razem nie chodzi nam jednak o najcieplejsze morza, a o nazwy mórz.
Skąd się wzięło Morze Żółte? Może to zabrzmi banalnie, ale od Żółtej Rzeki, która do niego wpada. Kolor Żółty w tych obu nazwach nie jest zaś przypadkowy. Rzeka niesie ze sobą napływy rzeczne, które są zabarwione na ten kolor. Jest ich aż tyle, że osad, który niesie jest widoczny nawet z kosmosu.

Morze Czerwone

Jedno z najcieplejszych, o ile nie najcieplejsze morze na świecie. Znajduje się pomiędzy Afryką, a Azją. Państwa, do których przynależą wody tego morza to między innymi Arabia Saudyjska, Egipt i Izrael. Jednak to nie sytuacja geopolityczna podgrzewa wodę do 32 stopni, a ciepły klimat. Skąd zaś pochodzi nazwa?
I tu dochodzimy do największej zagadki tego zestawienia. Jest pięć różnych teorii, jednam my przytoczymy tu trzy najbardziej prawdopodobne.
1. Zakwit sinic barwi wody morza na charakterystyczny czerwono-brunatny kolor.
2. Starożytni Egipcjanie mówili na pustynie Arabską graniczącą z morzem Czerwony Ląd, więc wodę mogli nazwać Morzem Czerwonym.
3. Rafa koralowa jest zazwyczaj w tym rejonie czerwona, stąd nazwa akwenu.

 

Możesz również polubić…