Jaka ściółka jest najlepsza dla koni?
Kochamy konie, ale czy konie kochają nas? Zapewne tak, ale tylko wtedy, kiedy o nie dbamy.
Powinniśmy się o nie troszczyć, bo są najstarszymi towarzyszami i przyjaciółmi człowieka. Szczęśliwy koń to zwierzę zdrowe, odpowiednio karmione i czyste. Z całą pewnością na te elementy wpływa miejsce, w jakich koń jest przetrzymywany. Ściółka dla koni nie pozostaje bez znaczenia. Jaką zatem wybrać, aby nasz koń czuł się komfortowo?
Rodzaje ściółek dla koni.
Jej rodzaj, ilość, chłonność i sposób ścielenia mają ogromny wpływ na zdrowie konia. Nie ma jednej, idealnej, każda z nich będzie charakteryzowała się czymś innym. Każda z nich ma swoje wady i zalety. To, co bierzemy pod uwagę to: stopień wchłaniania, cenę, walory żywieniowe oraz koszt pracy. Do wyboru mamy kilka z nich.
- Słoma. Najpopularniejsza, jest tania i łatwo dostępna. Dobrze wchłania wilgoć, jest prosta w utrzymaniu, estetyczna, stanowi niezłe źródło włókna, czyli tego, co konie lubią najbardziej. Nadaje się na nawóz. Niestety słoma pyli i może powodować kaszel u konia, alergie i infekcje. Potrzeba sporo miejsca na jej przechowywanie oraz zużycie.
- Trociny. Są lepszym wyborem, jeśli weźmiemy pod uwagę pylenie. Nie uczulają, więc są dobrym rozwiązanie dla koni z alergiami i kolkami. Bardzo dobrze absorbują wilgoć, redukują nieprzyjemne zapachy. Łatwo też się przechowują. Niestety ceny trocin są wyższe niż słomy. Nie nadają też się na nawóz.
- Pellet. To materiał, który łatwo zbija nieczystości i szybko się rozkłada. Dobrze wchłania wilgoć, jest pozbawiony kurzu. Nadaje się dla koni z alergiami. Minusem jest cena oraz to, że pellet może być śliski. Często trzeba do niego dodawać wody.
- Torf. Jako ściółka, najlepiej utrzymuje ciepło. Jest czysty, pozbawiony kurzu, nie pyli i redukuje brzydkie zapachy. Dobrze wchłania wilgoć. Niestety jest drogi, a w dodatku mało estetyczny. Zamarza przy niskich temperaturach, a wybieranie odchodów z jego ściółki jest utrudnione.
- Trociny. Inaczej zwany wiórami to materiał przede wszystkim łatwo dostępny. Również ma wysoki poziom wchłaniania i redukowania nieprzyjemnych zapachów. To idealne rozwiązanie dla koni z alergiami, ale trociny zjedzone przez zwierzę, mogą powodować kolki.
Nie nadają się na nawóz i są droższe niż słoma. - Len. Jest jednym z lepszych rodzajów ściółek, ale jest niestety drogi. Ma i dobrą izolację cieplną i nie pyli. Łatwy jest w przechowywaniu i utrzymaniu. Dobrze wchłania wilgoć, szybko się rozkłada, a poza tym ma bardzo miękką i lekką strukturę.
- Maty. Najczęściej są gumowe. Wymagają dodatkowego rozwiązania w postaci odpływów. Trzeba je często sprzątać i są bardzo drogie. Na pewno to materiał najbardziej wytrzymały i łatwy w utrzymaniu porządku. Poza tym idealny dla koni na diecie i z problemami oddechowymi.
- Papierowe ścinki. Tani materiał, niezawierający kurzu. Miękki, dobrze izolujący ciepło. Wadą jest mała estetyka podłoża i spore zaśmiecenie, zwłaszcza przy wiatrach albo przy przemoczeniu. Wymaga częstej wymiany i jest z nim więcej pracy.
Każda ściółka dla koni powinna być dopasowana do stanu zdrowia zwierzęcia. Jej wybór będzie też uzależniony od pory roku i warunków, jakie panują w boksie. Koń powinien być odpowiednio ogrzany, powinno mu być miękko, a przede wszystkim bezpiecznie dla jego nóg. Rzadkie sprzątanie może doprowadzać do wielu schorzeń nie tylko układu oddechowego, ale chorób skórnych i gnicia strzałek.
Najnowsze komentarze