Rozmnażanie kretów
Rozmnażanie kretów jest jedynym okresem życia tych zwierząt, gdy na chwilę przestają żyć w samotności, by w okresie tzw. rui spłodzić i wydać na świat młode. Ciąża samicy trwa do 28 dni, po których rodzi od 2 do 7 młodych, w gnieździe należącym do samca. Długość życia kretów wynosi do 4 lat, dlatego młode bardzo szybko dorastają, po okresie karmienia przez matkę. Zaledwie po roku czasu, osiągają dojrzałość płciową i tym samym gotowość do rozmnażania.
Samiec w poszukiwaniu partnerki, podczas rui, jest w stanie przemierzyć nawet 800 m od gniazda. Gdy już znajdzie samicę, kopulacja odbywa się zwykle na powierzchni ziemi, choć odnotowano również nieliczne przypadki rozmnażania, które miało miejsce w gnieździe, pod ziemią.
Biorąc pod uwagę bardzo szybkie dojrzewanie młodych, w okresie krótko po ich narodzinach, a zatem w okolicach kwietnia lub maja, można się spodziewać zwiększonej ilości kretowisk. Wzmożona aktywność, jest szczególnie zauważalna w okresie od maja do czerwca, gdy nowe osobniki, zmuszone są opuścić tunele, w których żyły w okresie karmienia przez matkę, by zacząć drążyć własne, lub zająć opuszczone.
Krety rozmnażają się raz w roku i żyją względnie krótko, dlatego nie stanowią aż tak dużego problemu. Jeśli jednak w okresie późnej wiosny, czyli krótko po wydaniu na świat młodych, liczba pojawiających się kretowisk jest duża, warto zapoznać się z różnymi metodami likwidacji kretów.
Najnowsze komentarze