Rośliny do akwarium: rośliny akwariowe pływające, podłoże do akwarium
Rośliny do akwarium są bez wątpienia głównym elementem, który decyduje o głębi, estetyce i wyglądzie podwodnego świata. Są też jednak bardzo istotne, z punktu widzenia występującego w nim ekosystemu, który wytwarza tlen, niezbędny do życia ryb a często stanowi też pokarm oraz schronienie dla mniejszych organizmów. Aby pięknie urządzić akwarium, potrzebne jest nieco wiedzy oraz zmysł estetyczny.
Urządzając podwodny świat, początkujący akwarysta powinien wziąć pod uwagę, że niektóre duże rośliny powinny mieć trochę przestrzeni do rozrastania np. żabienica czy anubias, natomiast mniejsze tj. kabomba czy bakopa, lepiej wyglądają w grupach. Warto też pamiętać, że najlepiej prezentują się kompozycje roślin o różnych strukturach i barwach, posadzone obok siebie. Jeśli ponadto aranżacja uwzględni kolejność, w której większe rośliny znajdują się na tyle akwarium, a mniejsze nieco z przodu, kompozycja będzie wyglądać bardzo naturalnie i spójnie.
Dość popularnymi gatunkami, chętnie nabywanymi przez akwarystów są:
– rogatek sztywny
– kabomba
– żabienica łamliwa i szerokolistna
– lobelia czerwona
– nurzaniec śrubowy i amerykański
Hurtownie akwarystyczne oferują rośliny, które najlepiej rozwijają się przy dobrym oświetleniu, ale też takie, które wolą zaciemnienie. Dostępne są gatunki, które rosną na skałach, stanowiących element dekoracyjny akwarium oraz rośliny akwariowe pływające, które zapewniają cień i pełnią także funkcję gniazda. Przy wyborze nie należy się kierować panującą modą, ale funkcją jaką mają pełnić rośliny i warunkami, jakie muszą zostać zapewnione, by te mogły swobodnie się rozrastać.
Aby poszczególne gatunki mogły się rozwijać, bardzo ważne, aby dobrać odpowiednie podłoże do akwarium, w którym zostaną nasadzone rośliny.
Dostępne są trzy rodzaje podłoża:
– żwir, który ułożony na wysokość 2-6 mm zapewnia roślinom swobodę rozrostu korzeni. Należy jednak unikać żwiru bazaltowego i marmurowego, który zatwardza wodę. Najlepszym wyborem będzie kwarc, który jest obojętny dla wody i żyjących w niej organizmów.
– substrat i żwir, które dzięki zawartości dużej ilości substancji odżywczych, zapewniają roślinom doskonałe warunki wegetacji. Tego typu podłoże jest nieco wyższe niż wyłącznie żwirowe – najpierw układa się warstwę substratu do wysokości ok. 2-3 cm a dopiero na niego sypie się 3-5 mm żwiru.
– substrat, który jest jest dość drogim rozwiązaniem i wymaga szczególnej dbałości o akwarium. Początkujący akwarysta, aby się nie zniechęcić do nowego hobby, nie powinien wybierać tego rozwiązania. Faktem jest jednak, że tego typu podłoże zapewnia roślinom idealne warunki.
Rośliny akwariowe należy kupować w hurtowniach, które oferują zdrowe gatunki, bez glonów czy ślimaków. Warto także przed zakupem skonsultować się z profesjonalistą, jakie rośliny wybrać do danego typu akwarium oraz hodowanych ryb.
Najnowsze komentarze