Ptaszniki w hodowli domowej

Najbardziej popularnym pająkami w hodowlach domowych są ptasznik. Są to pająki bardzo niewymagające, idealnie nadające się dla początkujących hodowców. Ptaszniki hodowlane mają niewielkie wymagania przestrzenne i żywieniowe, niektóre z nich potrafią przeżyć nawet ponad rok w ogóle nie pobierając pokarmu. Ptaszniki mogą być pozostawione bez opieki przez dość długi czas, hodowle pajęczaków są względnie bezpieczne.

Ptaszniki naziemne

Jest to grupa pająków które są najczęściej hodowane. To ładnie ubarwione i różnorodne zwierzęta. Wymagają skromnych warunków, zazwyczaj są one warunkowane w zależności od rozmiarów jakiego sięga sam pająk. Pająk z grupy ptaszników naziemnych powinienem mieć zagwarantowane schronienie w terrarium. Taką kryjówkę może stanowić połówkę orzecha kokosowego, elementy ceramiczne lub doniczka. Jest to bardzo ważne w hodowli ptaszników naziemnych, ponieważ pająki nieposiadające takiego schronienia są według badań bardziej zestresowane i agresywne.

Ptaszniki nadrzewne

Są to ptaszniki, które żyją według stylu życia nadrzewnego. Wygląd jest dość charakterystyczny, takie ptaszniki są podłużne i lekkie, jednak ich kończyny są dość masywne i służą do wspinania. Ptaszniki te mają lekką konstrukcję ciała, bardzo dobrze skaczą i są dość szybkie. Nie są to zwierzęta dla początkujących, ponieważ zazwyczaj wszystkie inne cechy idą w parze z dość silnym jadem.

Ptaszniki podziemne

Jest to ostatnia grupa ptaszników. Są one krępo zbudowane, mają grube odnóża. Zwierzęta te także nie nadają się dla początkujących hodowców, ponieważ również mają bardzo silny jad i są dość agresywne. Gatunki te charakteryzują się tym, iż kopią głębokie nory i je zamieszkują. Sięgają one zazwyczaj dwóch metrów głębokości, jednak dorosłe samce zazwyczaj kopią płytsze kryjówki. Aby zapewnić odpowiednie warunki takiemu ptasznikowi, należy wypełnić terrarium tak, aby miał on gdzie kopać swoje kryjówki.

Możesz również polubić…