Przechowywanie karmy dla bydła

Żywienie zwierząt hodowlanych jest złożoną kwestią ekonomiczną. Pasza dla bydła powinna być jednocześnie bogata w potrzebne zwierzętom składniki odżywcze oraz powinna być finansowo opłacalna dla przemysłowego hodowcy. Niektóre rodzaje pasz są w stanie pogodzić te dwa aspekty i właśnie taką paszą jest młóto browarniane. Co sprawia, że jest ono tak atrakcyjnym gatunkiem paszy dla bydła?

Czym jest młóto?

Młóto browarniane to nic innego, jak surowiec powstający w wyniki odfiltrowania wody z zacieru piwnego. W efekcie powstaje produkt wyglądający jak rozdrobniona kasza pachnąca chlebem. Produkt ten jest bardzo pożywny, zwłaszcza jeśli jest odpadem z produkcji piwa typu pils. Młóto pochodzące z produkcji ciemnego piwa zwykle jest bardzo tanie, jednak nie smakuje ono zwierzętom, dlatego odradza się ich kupowanie. Poza tym jest to pokarm bardzo bogaty w wodę, dlatego tak świetnie nadaje się do karmienia bydła, jest także bogate w białko. W młócie znajdziemy także witaminy z grupy A, E i B.

Zakup młóta

Ten rodzaj paszy najlepiej kupować w ilościach hurtowych bezpośrednio od producenta. Minusem tego źródła zakupu jest ilość produktu, jaką musimy nabyć. Producenci zazwyczaj nie sprzedają małych ilości, w przeciwieństwie do sklepów. Jednak omijając jednego pośrednika będziesz mieć pewność uzyskania najlepszej ceny. Również zakup hurtowy umożliwia negocjacje ceny. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup większej ilości paszy i później odsprzedanie części innym hodowcom. W ten sposób pozyskasz tanią paszę dla bydła i być może jeszcze coś zarobisz na transakcji.

Przechowywanie paszy w magazynach

Ze względu na swoje pochodzenie, młóto browarniane powstaje wiosną i latem. Zaledwie 30% rocznej produkcji tej paszy wytwarza się w trakcie zimy. Zatem osoba zaopatrująca się w młóto powinna dysponować magazynem, w którym będzie mogła ten towar przechowywać przez większą część roku. Aby młóto się nie zepsuło w trakcie przechowywania poleca się je zakisić. Wtedy produkt kupuje się latem, a na zimę się go zakisza, aby przedłużyć czas jego zdatności do spożycia przez zwierzęta hodowlane. Dobrze jest podpisać umowę z dostawcą na stałe dostawy, co uchroni Cię przed skokiem cen w zimie.

Innym sposobem na konserwację młóta jest jego wysuszenie. Wtedy również będzie mogło być długo przechowywane. Aby młóto wysuszyć należy zredukować jego wilgotność do 13%. Wówczas nada się ono do przechowywania w dostosowanych do tego silosach jako pasza sucha. Można je też pakować w duże worki z hermetycznym zamknięciem. W przypadku wspomnianego zakiszania trzeba się liczyć ze stratami produktu na poziomie około 5%. Zakiszone młóto dobrze jest przechowywać w przygotowanych do tego specjalnych pryzmach. Oczywiście można je również przechowywać w silosach.

Podsumowując, karmienie bydła powinno odbywać się z kalkulatorem w ręku. Inaczej łatwo jest ponieść straty finansowe, co obniży zyski z całego hodowlanego przedsięwzięcia. Pamiętaj, aby wszystko przeliczyć na spokojnie i dobrze przemyśleć każdą większą inwestycję.

Możesz również polubić…