Proces, od którego zależy życie

Fotosynteza to proces, który zachodzi w zielonych częściach roślin, głównie w liściach. Możliwy jest dzięki specyficznej organelli komórkowej – chloroplastom, zawierającym zielony barwik chlorofil .
Jak duże znaczenie ma dla nas, ta w zasadzie mała część komórki?

Fotosynteza w świecie przyrody

Gwiazdą, która daje nam życie jest nasze Słońce. Wysyła ono do powierzchni Ziemi promienie, które nie tylko ogrzewają naszą planetę, ale wysyłają energię. Tą energię, jako pierwsze zaczęły wykorzystywać wszelkie rośliny, dzięki wykształceniu zielonego barwnika. Można powiedzieć, że powierzchnia liści to pierwsze panele fotowoltaiczne.
Tylko że rośliny, wykorzystywały je nie do ogrzania wody, czy wytworzenia prądu, ale do procesu rozpadu dwutlenku węgla przy obecności wody, a następnie połączenia składników tej reakcji w nowe produkty – tlen i cukier. Właściwie zaś w glukozę, czyli najprostszy cukier, który stanowi pokarm dla roślin, a później dla kolejnych istot tlenowych i beztlenowych.

Co nam to daje?

Jednak rośliny nie są jedyne na świecie. Dzięki temu, że produkują one tlen mogło zaistnieć życie tlenowe. Możliwe stało się oddychanie „świeżym powietrzem” przez pierwsze zwierzęta i ludzi. Tak naprawdę, woda była czynnikiem, który umożliwił życie, ale to zielony barwnik, sprawił, że możliwe było przejście od beztlenowych bakterii i małych prostych organizmów do skomplikowanych organizmów, posiadających rozwinięte płuca.
Poza tym rośliny są samożywne, same produkują sobie pokarm, bez konieczności „zjadania” innych organizmów. Dzięki temu stanowią istny bank składników odżywczych. Oczywiście, dla nas trawa jest niejadalna, czy na przykład liście, ale jabłka, czy ogórki już tak. Zaś owe liście, czy trawa będzie stanowić pokarm dla jeszcze innego organizmu.
Rośliny więc stanowią płuca całej Ziemi oraz żywicieli większości organizmów. Rozpoczynają długi łańcuch pokarmowy i całą siatkę powiązań istniejących w przyrodzie.
Bez roślin życie nie byłoby możliwe w takiej formie, jaką znamy dziś.

 

Możesz również polubić…