Jak prawidłowo wybrać dla siebie siodło?

Zakup odpowiedniego siodła może być bardzo ekscytujący. Jeśli jednak wziąć pod uwagę brak zdecydowania, to zadanie może okazać się bardzo trudne, a wręcz irytujące. Przeglądając setki przeróżnych typów siodeł, pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego dla siebie jest dokładne określenie potrzeb i świadomość, że siodło ma służyć nie tylko jeźdźcowi, ale musi być także odpowiednie dla konia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie siodła? Po pierwsze, rozmiar

W ciągu latach specjaliści w dziedzinie jeździectwa odkryli, jak bardzo dopasowanie siodła wpływa zarówno na konia, jak i jeźdźca. W rezultacie dzisiejsze siodła są produkowane w szerokiej gamie rozmiarów, aby zaspokoić potrzeby zarówno zwierzęcia, jak i człowieka. Podczas zakupów ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące wymiary:

  • Rozmiar drzewa – to cecha, która będzie ma największy wpływ na dopasowanie siodła do konia. Zazwyczaj rozmiary drzew obejmują: wąskie, średnie, średnio szerokie, szerokie i bardzo szerokie.
  • Rozmiar siedziska – wybór odpowiedniego rozmiaru siedziska gwarantuje, że siodło będzie idealnie pasować i ustawi jeźdźca w najlepszej możliwej pozycji. Rozmiary siedzeń często wahają się od 15” do 19”. Najczęściej przeciętny dorosły będzie potrzebował siodła o rozmiarze od 17 do 18 cali.

siodła

Wybór siodła a styl jazdy

Kiedy już określi się rozmiar siodła, następnym krokiem jest wybór stylu jazdy. Na szczęście istnieje szeroka gama rodzajów siodeł, które pasują do każdego stylu jazdy:

  • Ujeżdżanie – w połączeniu z głębokim dosiadem i prostymi klapami, siodła ujeżdżeniowe zostały zaprojektowane z myślą o efektywności jeźdźca. Ważne jednak, aby pamiętać, że nie są przeznaczone do galopowania lub skakania;
  • Uniwersalne siodła – jak sugeruje sama nazwa, są one zaprojektowane tak, aby były w stanie pomieścić jeźdźców, którzy zarówno jeżdżą po płaskim, jak i skaczą. Z tego powodu siodełka uniwersalne są zwykle wykonane z nieco głębszym siedziskiem i krótszymi klapami, aby umożliwić jeźdźcowi uzyskanie prawidłowej pozycji;
  • Siodła z bliskim kontaktem – dedykowane do skakania, pozwalają jeźdźcowi czuć się bardzo blisko konia. Większość siodeł z bliskim kontaktem ma również małe bloki kolan i ud, które pomagają utrzymać jeźdźca w pozycji podczas skakania.

Podsumowanie

Próbując wybrać rodzaj siodła, który najlepiej pasuje zarówno do jeźdźca, jak i do konia, najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar i dopasowanie do stylu jazdy. Do jazdy po płaskim terenie najlepiej sprawdzi się siodło ujeżdżeniowe, natomiast do wykonywania skoków, poleca się siodło z bliskim kontaktem.

 

Możesz również polubić…