Poradnik inkubacji jaj kurzych
1. Segregacja i wybór jaj.
2. Sposób inkubacji.
3. Procedury w momencie wylęgu.
1. Przy wyborze jaj musimy zwrócić uwagę na poniższe zasady:
– Jaja zbieramy najlepiej od osobników nie starszych niż dwa lata, ponieważ z wiekiem spada prawdopodobieństwo zapłodnienia jaj.
– Jaja nie mogą być starsze niż 14 dni.
-Wybieramy jaja średniej wielkości, bez wybrzuszeń, pęknięć i zniekształceń. (Duże jaja mogą mieć dwa żółtka, lub zbyt wysoką masę, co spowoduje śmierć embriona w końcowej fazie wylęgu)
-Dokonujemy wyboru jaj o najmniejszym zanieczyszczeniu odchodami i czyścimy je, gdyż umieszczenie brudnych jaj w inkubatorze może spowodować rozwój bakterii i śmierć zarodka w jajku.
-Jaja zbieramy, tylko i wyłącznie z zaufanych hodowli, bądź od własnych zwierząt.
– Jaja należy przechowywać w temperaturze pokojowej, raczej w miejscu o ograniczonym dostępie słońca.
2. Sposób Inkubacji:
– Przed umieszczeniem jaj w inkubatorze należy, je prześwietlić w celu sprawdzenia czy nie mają pęknięć, lub przemieszczenia komory z powietrzem, która powinna się znajdować w górnej części jaja. Prześwietlenia możemy dokonać np. latarką z telefonu.
– Temperatura wylęgu powinna wynosić 37.5-38°, trzeba też pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego poziomu wilgoci tj. około 50-55%.
– Po tygodniu należy prześwietlić jaja, jeśli nie są ukrwione, lub nie widać tam embrionu, należy je usunąć z inkubatora.
-Wylęg jaj kurzych trwa 21 dni( pisklęta mogą kluć się od 18 dnia inkubacji)
-Przez 18 dni należy zachowywać wilgotność na poziomie 50%, trzeba też min. 2 razy dziennie obracać jaja, najlepiej o tej samej porze.
-Po 18 dniu nie obracamy jaj i zwiększamy wilgotność nawet do 80%, żeby podczas wylęgu pisklęta się nie udusiły.
3. Procedury w momencie wylęgu:
– Po wykluciu pozostawiamy pisklę w inkubatorze do wyschnięcia( na oko 3-5 h), później wyjmujemy, wycieramy skoki ścierką namoczoną alkoholem.
-Po odkażeniu nóg pisklęcia wkładamy je do przygotowanego wcześniej pudła z lampą grzewczą, temperatura musi wynosić około 32°.
Pisklęta skarmiamy przez pierwszy tydzień paszą dla piskląt.
Jeśli, pisklę nie może się wykluć, to nie polecam mu pomagać, gdyż widok może być nieprzyjemny i może prowadzić do zabrudzenia inkubatora w czasie wylęgu.
Najnowsze komentarze