Pokarm dla ryb akwariowych

Pokarm dla ryb akwariowych powinien zostać dobrany, z uwzględnieniem ich preferencji żywieniowych. Jedne ryby są bowiem drapieżnikami i z tego względu powinien im zostać dostarczony pokarm mięsny, natomiast inne są typowymi roślinożercami, dlatego ich żywienie opiera się o substancje pochodzenia roślinnego.

 
Profesjonalne sklepy akwarystyczne oferują szeroką gamę produktów odpowiednich dla potrzeb diety ryb. Nie są to pokarmy wyłącznie zbożowe, co miało miejsce jeszcze parę lat temu. Obecnie można kupić gotowe mieszanki, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, białka, tłuszcze, witaminy i minerały.
Pokarm dla ryb akwariowych jest dostępny na rynku w kilku wariantach:
– preparowany, zwykle dostępny w formie płatków, granulatu, tabletek lub małych pałeczek. Jest to produkt naturalny wzbogacany sztucznymi składnikami, w celu wydłużenia terminu przydatności do spożycia.
– liofilizowany, który składa się z larw owadów, skorupiaków lub planktonu, poddanego procesowi całkowitego odparowania wody. Zwykle produkt tego typu ma formę proszku, kostek lub całych wysuszony organizmów.
– suszony, który ma najwyższą zawartość białka spośród dostępnych mieszanek. Dostępny jest w formie proszku, płatków lub całych małych organizmów np. rybek.
– naturalny, który jest najlepszy dla ryb akwariowych. Produkt jest oparty o rośliny lub glony ale także pierwotniaki, larwy, oczliki, rozwielitki, rureczniki, muszki owocówki i dżdżownice. Dobór składu jest zależny od tego czy hodowane są ryby drapieżne, czy roślinożerne.
Wybierając pokarm, należy się kierować przede wszystkim dietą danego gatunku, pamiętając przy tym, że dostarczane mieszanki należy różnicować, tak by ryby miały zapewnione niezbędne składniki odżywcze do dalszej aktywności i rozmnażania. W przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką, szczególnie zalecane jest sięgnięcie po poradę specjalistów.

Możesz również polubić…