Jakie podłoże do akwarium? Zasady doboru podłoża do akwarium

W zdecydowanej większości przypadków, właściciele domowych akwariów w swoich zbiornikach podłoże tworzą wykorzystując żwir, gruby piasek, kamienie, czasem także ozdobne rośliny czy korzenie. Niestety niektórzy (szczególnie początkujący) pasjonaci akwarystyki zapominają o tym, że podłoże jakie zostanie zastosowane ma bardzo duży wpływ zarówno na właściwości biologiczne, jak i chemiczne wody. Jeżeli podłoże zostanie prawidłowo skomponowane zarówno pod względem chemicznym, jak i wielkości zastosowanych ziaren, wówczas ryzyko wzrostu twardości oraz zasadowości wody (a to jest bardzo szkodliwe dla wszelkich organizmów żyjących w akwarium). Warto także postarać się o to, aby w akwarium znalazły się kamienie oraz korzenie. To one będą idealnie sprawdzały się przy tworzeniu kryjówek dla tych gatunków ryb, które dla swojego prawidłowego rozwoju takich miejsc potrzebują.

Przygotowanie podłoża do akwarium

Tworząc podłoże w akwarium należy także mieć na uwadze to, iż można w zasadzie układać je w sposób dość dowolny, pod warunkiem zachowania jednej zasady – braku jego nienaturalnego ukształtowania.
Zdecydowanie najczęściej do tworzenia podłoża w akwariach wykorzystywany jest piasek oraz żwir. Szczególnie ten ostatni materiał będzie się idealnie sprawdzał przy ukorzenianiu różnego rodzaju roślin. Należy jednak mieć na uwadze, iż żwir nie jest materiałem, który może stanowić jakiekolwiek źródło substancji nieorganicznych. W praktyce oznacza to, iż nie dostarcza on roślinom żadnych związków odżywczych. W sprzedaży natrafić można na żwir o bardzo zróżnicowanym granulacie. Do zastosowania w akwariach najlepszy będzie jednak taki, który wraz z upływem czasu będzie stawał się coraz bardziej zwarty, dzięki czemu rośliny będą miały znacznie lepsze warunki bytowania (szczególnie te, które mocno się ukorzeniają).
Poza piaskiem i żwirkiem, w podłożu wielu akwariów bardzo często pojawiają się również kamienie i skałki. Tu wybierać można pomiędzy tymi naturalnymi a sztucznymi. W przypadku tych pierwszych, do akwariów najlepiej nadadzą się łupki, granity oraz marmury – przede wszystkim dlatego, że och obecność w wodzie w żaden sposób nie wpływa na zmianę jej chemicznych właściwości. Zdecydowanie należy unikać jednak tych skałek, które stanowią bogate źródło związków wapnia – są to substancje, które nie służą zdecydowanej większości roślin oraz ryb.

Jako podłoże do akwariów z całą pewnością nie powinny być stosowane materiały, takie jak:

piasek morski, który jest w tym przypadku zbyt drobny, a przy tym zawiera często nie widoczne dla oka niewielkie cząstki poruszonych muszli;
-kamienie noszące bardzo wyraźne ślady obecności na ich powierzchni wszelkiego rodzaju związków metali;
-korzeni i gałęzi nie dostosowanych do umieszczania w wodzie.

Możesz również polubić…