Oświetlenie do akwarium: oświetlenie led do akwarium

Oświetlenie do akwarium nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Dla ryb jest ono niezbędne, aby prawidłowo regulować aktywność pokarmową i rozrodczą a dodatkowo umożliwia wytwarzanie tlenu przez rośliny znajdujące się w wodzie, dzięki czemu ryby maja czym oddychać.

 
Jedynym naturalnym źródłem światła jest słońce, jednak nie jest ono wystarczające, szczególnie w okresie zimowym, kiedy ciemno jest przez większą część doby. Konieczne jest zastosowania sztucznego oświetlenia do akwarium:
– świetlówki, które działają bardzo sprawnie przez długi czas i z tego też względu są bardzo popularne. Przy ich zakupie należy dobrać typ dedykowany akwarystyce. Świetlówki wykorzystywane na co dzień w gospodarstwach domowych, mogą bowiem nadmiernie ogrzewać wodę. Na rynku dostępne są: T8-starszego typu i mniej wydajne oraz T5-nowsze, bardziej wydajne.
– lampy rtęciowe (HQL), są jeszcze bardziej wydaje niż świetlówki, ale zalecane przede wszystkim do akwariów otwartych o głębokości większej, niż 60 cm.
– lampy metalohalogenkowe (HGI), o bardzo korzystnej dla ryb barwie światła. Ich dużym minusem jest krótki okres sprawności oraz nagrzewanie się, co powoduje wzrost temperatury wody.
– oświetlenie diodowe (LED), które mimo wysokich kosztów zakupu, jest jednak bardzo tanie w eksploatacji. Oświetlenie LED do akwarium, nie generuje ciepła i z tego względu jest bardzo bezpieczne dla żyjących w nim ryb. Dużym jego atutem jest również wysoki współczynnik oddawania barw (CRI), dzięki czemu akwarium wygląda dużo bardziej atrakcyjnie.
Aby dobrać odpowiednią moc światła, należy przyjąć, że na 0, 5 litra wody niezbędne jest źródło światła o mocy 1 W. Z tego względu akwarium o pojemności 25 litrów, należy wyposażyć w żarówkę 12 W a bardzo duże 112 litrowe w aż 56 W.
Wybierając oświetlenie do akwarium, należy mieć na uwadze, przede wszystkim odpowiednie warunki do aktywności ryb. Źródło światła, jakie zostanie dobrane, będzie im towarzyszyć przez 10-12 godzin dziennie, dlatego też decyzję tę warto starannie przeanalizować, nie bojąc się przy tym sięgać po rady profesjonalistów, którzy pomogą dobrać wyposażenie, uwzględniając nie tylko typ akwarium, ale też potrzeby znajdujących się w nim roślin i ryb.

Możesz również polubić…