Ogród w stylu japońskim

Ogród japoński to z pewnością jeden z najtrudniejszych do zaprojektowania ogrodów. Równocześnie japońskie ogrody zachwycają niesamowitym klimatem i wspaniałymi widokami oraz pozwalają na zachowanie bliskości z naturą. Ogrody w stylu japońskim to jednak nie tylko rośliny: jest tu miejsce na oczka wodne, strumyki i duże kamienie.

Rośliny do ogrodu japońskiego

W ogrodzie japońskim sprawdzą się orientalne drzewa i krzewy, które od lat uprawiane są także w naszym klimacie: miłorząb japoński, ozdobne wiśnie i magnolie. Na rabatkach świetnie sprawdzą się tawułki, peonie i astry. Dodatkowo możemy wykorzystać karłowate drzewka i małe krzewy. Podłoże powinno być intensywnie zielone: wykorzystuje się zarówno trawy o żywej, zielonej barwie, jak i mech, który porastać może kamienie przy strumykach i oczkach wodnych.

Ozdabianie ogrodu japońskiego

Z pewnością podstawą każdego ogrodu japońskiego jest woda. Jest tu miejsce na oczka wodne, strumyki, a nawet fontanny w kształcie kaskadowych wodospadów. W większych ogrodach możemy stworzyć małe pagórki, które otaczają wąskie strumyki. W przydomowych ogródkach również wykorzystuje się duże fragmenty jasnego żwiru (tzw. japoński ogród suchy), który ma “symbolizować” wodę. W ogrodach japońskich znajdzie się również miejsce na małe mostki, alejki, drewniane altanki oraz zestaw wypoczynkowy – najlepiej z drewna, które mogą zabezpieczyć obrusy na stół ogrodowy wykonane z bambusa lub innego naturalnego materiału pasującego do stylu japońskiego.

 

Możesz również polubić…