Oczka wodne: filtry do oczek wodnych

Oczka wodne coraz częściej traktowane są jako jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych ogrodu. Wymagają one jednak pielęgnacji, szczególnie w przypadku usytuowania przy drzewach lub krzewach ozdobnych, których liście gromadzą się w zbiorniku. Utrzymanie czystości oczek wodnych, nie jest także łatwe, z uwagi na fakt, że stanowią zamknięty zbiornik, w którym namnażają się organizmy biotyczne. Warto więc je wyposażyć w urządzenia oczyszczające i napowietrzające.

 
Oczka wodne podzielone są na kilka rodzajów:
– foliowe, które są najpopularniejsze, z uwagi na możliwość zaplanowania dowolnej formy i kształtu.
– betonowe, które jeszcze nie tak dawno były najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jednak z uwagi na ograniczenia w późniejszych nasadzeniach roślin i dość duże koszty materiału, są obecnie mniej popularne.
– murowane, bardziej wytrzymałe od betonowych, ze względu na wykorzystanie przy ich budowie cegły, zaprawy betonowej, smoły i papy dachowej.
– z kręgów betonowych, układanych jeden na drugim, w ilości zależnej od oczekiwanej głębokości zbiornika.
– z tworzywa sztucznego, które są optymalnym rozwiązaniem dla małych ogrodów.
Przy wyborze oczka wodnego najlepiej zdecydować się na nieregularny kształt, który wygląda w ogrodzie najbardziej estetycznie i naturalnie. Dodane do niego akcesoria i rośliny, będą stanowić spójną kompozycję, zdobiącą otoczenie domu. Bez względu na wybór rodzaju oczka wodnego, należy starannie rozważyć jego ulokowanie, gdyż to od niej zależy, czy zbiornik będzie funkcjonalny.

Możesz również polubić…