Oczka wodne: filtry do oczek wodnych
Oczka wodne coraz częściej traktowane są jako jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych ogrodu. Wymagają one jednak pielęgnacji, szczególnie w przypadku usytuowania przy drzewach lub krzewach ozdobnych, których liście gromadzą się w zbiorniku. Utrzymanie czystości oczek wodnych, nie jest także łatwe, z uwagi na fakt, że stanowią zamknięty zbiornik, w którym namnażają się organizmy biotyczne. Warto więc je wyposażyć w urządzenia oczyszczające i napowietrzające.
Oczka wodne podzielone są na kilka rodzajów:
– foliowe, które są najpopularniejsze, z uwagi na możliwość zaplanowania dowolnej formy i kształtu.
– betonowe, które jeszcze nie tak dawno były najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jednak z uwagi na ograniczenia w późniejszych nasadzeniach roślin i dość duże koszty materiału, są obecnie mniej popularne.
– murowane, bardziej wytrzymałe od betonowych, ze względu na wykorzystanie przy ich budowie cegły, zaprawy betonowej, smoły i papy dachowej.
– z kręgów betonowych, układanych jeden na drugim, w ilości zależnej od oczekiwanej głębokości zbiornika.
– z tworzywa sztucznego, które są optymalnym rozwiązaniem dla małych ogrodów.
Przy wyborze oczka wodnego najlepiej zdecydować się na nieregularny kształt, który wygląda w ogrodzie najbardziej estetycznie i naturalnie. Dodane do niego akcesoria i rośliny, będą stanowić spójną kompozycję, zdobiącą otoczenie domu. Bez względu na wybór rodzaju oczka wodnego, należy starannie rozważyć jego ulokowanie, gdyż to od niej zależy, czy zbiornik będzie funkcjonalny.
Najnowsze komentarze