Obowiązki właścicieli papug- rejestracja ptaka.

W Polsce tak jak w innych krajach istnieje obowiązek rejestracji papug.

Hodowca powinien poinformować przyszłego właściciela zwierzęcia, że musi zgłosić fakt jego posiadania do Starostwa Powiatowego. Jednak nie wszyscy sprzedający pamiętają o tym, dlatego przed nabyciem ptaka warto zainteresować się czy dany gatunek należy zarejestrować. W naszym państwie tylko papużki faliste, nimfy, aleksandretty obrożne azjatyckie oraz nierozłączki czerwonoczarne są zwolnione z obowiązku zgłaszania ich posiadania do urzędu. Dlatego w większości przypadków odpowiedź na pytanie czy trzeba zarejestrować papugę brzmi twierdząco.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Przede wszystkim trzeba wypełnić odpowiedni wniosek oraz posiadać od hodowcy świadectwo weterynaryjne, że zwierzę pochodzi z hodowli mającej siedzibę w naszym kraju. Oprócz tego gdy nabywamy papugę z tak zwanej “drugiej ręki” to konieczny będzie wcześniejszy dokument rejestracyjny. Po otrzymaniu potwierdzenia można spokojnie trzymać ptaka w swoim domu bez strachu, że nie dopilnowało się podstawowych formalności.

Co grozi właścicielowi papugi, który nie ma dokumentów poświadczających o rejestracji zwierzęcia?

Przede wszystkim ptak od razu jest odbierany od dotychczasowego opiekuna. To ogromny stres dla skrzydlatego przyjaciela w związku z tym absolutnie nie można pozwolić, aby doszło do takiej sytuacji. Oprócz tego nakładana jest na właściciela pokaźna kara finansowa, która może naprawdę wpędzić w kłopoty. Podsumowując, nie należy zwlekać z formalnościami, ponieważ może kosztować to zarówno nas jak i zwierzę bardzo wiele stresu i nieprzyjemności a sama rejestracja nie jest wcale trudna czy skomplikowana. Nie kosztuje też wiele, ponieważ zaledwie dwadzieścia sześć złotych. Jeśli ktoś płaci za papugę dwa tysiące to z pewnością stać go na uregulowanie tak niewielkiej kwoty w urzędzie. Jak Starostwo Powiatowe może się dowiedzieć o papudze, która nie posiada odpowiednich dokumentów? Wystarczy, że sąsiedzi, dla których ptak jest uciążliwy zgłoszą ten fakt do odpowiednich służb i kłopoty gotowe.

 

Możesz również polubić…