Nawozy do akwarium: nawozy akwarystyczne, żwirek do akwarium

Decydując się na założenie akwarium, w którym atrakcyjne gatunki ryb, pływają w otoczeniu estetycznych i zadbanych roślin, ułożonych w spójne kompozycje, należy pamiętać, że utrzymanie w nim odpowiednich warunków, wymaga dużego zaangażowania i pracy.
Tym co jednak szczególnie przyciąga uwagę, to właśnie rośliny, które delikatnie poruszają się w wodzie. Aby pięknie wyglądały i spełniały swoją funkcję dostarczania tlenu, pokarmu, schronienia, konieczne jest, aby nawozy akwarystyczne były zapewnione im w odpowiedniej ilości.

 
Dla początkującego akwarysty, najlepszym wyborem będzie nawóz do akwarium uniwersalny, podawany raz w tygodniu. Niektóre rośliny wykazują jednak wzmożone zapotrzebowanie na żelazo, dlatego czasami konieczne jest dodatkowe nabycie nawozu żelazowego, jako uzupełnienie brakujących substancji odżywczych. W przypadku bardzo zaawansowanych akwariów, w których to właśnie rośliny stanowią główny przedmiot hobby a ryby są dla nich wyłącznie dodatkiem, zaleca się nawozy do akwarium typu makro i mikro.
Dostępne są zarówno nawozy płynne, jak i stałe, w formie pałeczek, tabletek czy kulek, które podaje się pod korzenie roślin. Nawóz tego typu jest szczególnie przydatny, gdy podłoże stanowi jałowy żwirek do akwarium. Bez dostarczania roślinom substancji odżywczych, w takich warunkach bardzo szybko by straciły swój atrakcyjny wygląd i zaczęły gnić.
Osobną formą nawożenia są tzw. podkłady, które dodaje się do podłoża w przygotowywanym akwarium.
Z uwagi na mnogość dostępnych typów i wariantów nawozów, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla roślin, które mają się znaleźć w akwarium, warto sięgnąć po radę profesjonalisty, pracującego w hurtowni akwarystycznej.

Możesz również polubić…