Na co uważać w lesie?

Na co uważać w lesie?

Wysokie, letnie temperatury niejednego z nas skłoniły do udania się do lasu, aby usiąść w ukojeniu pod drzewem i odpocząć od uciążliwego gorąca. Trzeba jednak pamiętać, że mimo przyjaznego powietrza, to, co możemy spotkać w lesie, niekoniecznie takie musi być. Odwiedzając las należy być przygotowanym na wypadek nagłych sytuacji, ale też i trzeba zabezpieczyć się przed ich wystąpieniem. Poniżej przedstawimy jedne z najczęstszych zagrożeń w lesie.

Kleszcze, komary

Pewnie wiele wam o nich mówiono w szkołach – te owady i pajęczaki żerują na nas praktycznie przez cały okres, gdy jest ciepło. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze – ponad 15% z nich przenosi groźną chorobę, zwaną boreliozą, przy czym przerażający jest fakt, że kilka lat temu nosicielami było zaledwie 2% z nich. Kleszcze znajdują się najczęściej na liściach lub gałęziach krzaków i drzew, a zeskakują z nich, gdy wyczują obecność potu w pobliżu – czyli wtdy, kiedy przechodzimy obok. Jak się zabezpieczyć? Najlepiej starać się nie odsłaniać za dużo partii ciała, stosować spreje przeciw kleszczom i po każdej wycieczce do lasu dokładnie sprawdzić, czy nigdzie ich nie mamy.

Dzikie zwierzęta

Dzik w lesie raczej nikogo nie zdziwi, jednak trzeba pamiętać, że większość z dzikich zwierząt posiada młode, mogą być jadowite lub po prostu potraktują nas jako intruzów na swoim terytorium. Należy zatem unikać bezpośredniego kontaktu z dzikim zwierzęciem i pod żadnym pozorem nie wolno ich dokarmiać czy próbować dotknąć – może skończyć się tragedią.

 

Możesz również polubić…