likwidacja kretów,sposób na kreta,usuwanie kretów

Krety żywią się głównie larwami, małymi formami kręgowców oraz dżdżownicami. Z tego tez względu, są zmorą hodowców dżdżownic kalifornijskich.
Krety osiągają dojrzałość, umożliwiającą dalsze rozmnażanie, zaledwie po roku życia. W tym czasie, osiągają wielkość dorosłego osobnika, która waha się w przedziale 10-17 cm.
Samica w jednym miocie, po okresie ciąży, trwającej 28 dni, rodzi zwykle po 2-7 młodych, w okresie późnej wiosny. Rozmnażanie kretów to jedyny czas, gdy samiec spotyka się z samicą. W pozostałej części roku stworzenia te żyją w samotności, wykazując sporą agresję w przypadku napotkania przedstawiciela tego samego gatunku.
Aktywność tych zwierząt jest bardzo ograniczona. Żerują przez 4 godziny, aby przez kolejne 4 spać.

 
Z uwagi na fakt, że rozmnażanie kretów przypada na późną wiosnę, to właśnie niedługo potem, należy spodziewać się większej ilości kretowisk w ogrodach, gdy młode zaczynają być aktywne.
Krety objęte są w Polsce ochroną częściową, ale nie obejmuje ona ogródków, dlatego w przypadku gdy wyrządzają one wiele szkód, można je bez konsekwencji wypłoszyć, dzięki dostępnym środkom naturalnym, mechanicznym bądź chemicznym.
Metod na skuteczne usuwanie kretów jest bardzo wiele. Jedne są mniej skuteczne a inne bardziej. Można je podzielić na trzy kategorie, wśród których znajdują się poszczególne sposoby:
1. Naturalne
– nasadzenia roślin o bardzo wyrazistym zapachu, który dla kretów jest nie do zniesienia np. bazylia, łoboda, czosnek.
– gałązka mięty lub skórka cytryny, wrzucona do tunelu, wydrążonego przez kreta.
2. Mechaniczne
– odtwarzacz elektroakustyczny, emitujący fale dźwiękowe, które dla kretów, o bardzo wrażliwym słuchu są szczególnie nieprzyjemne.
– metalowe puszki na palikach wbitych w ziemię, które podczas silnego wiatru, przenoszą drgania w głąb ziemi.
– butelki wbite szyjką do góry, które podczas wietrznej pogody, nieprzyjemnie świszczą.
– kołatki.
– pułapki na kreta, zwykle w formie metalowej rury z drzwiczkami, otwierającymi się do środka, które sprawiają, że kret podczas drążenia podziemnego tunelu, może do pułapki wejść, ale nie będzie się w stanie już z niej wydostać.
3. Chemiczne
– preparaty zapachowe, o bardzo intensywnej, drażniącej woni.
– karbid.
Żaden sposób na kreta, nie daje pewności, że zwierzę opuści ogród, dlatego warto stosować kilka metod jednocześnie, aby mieć pewność, że o poranku, na skoszonym trawniku, nie pojawią się nowe kretowiska. Jeżeli mimo starań, zwierzęta te nadal wyrządzają szkody w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, dla której likwidacja kretów, nie będzie stanowiła problemu.

 

Możesz również polubić…