Gry przeglądarkowe – zalety i niedociągnięcia

Jak rozerwać się przez moment nie mając ochoty na podejmowanie dużych wyzwań? Jeśli posiada się dostęp do Internetu, komputer stacjonarny, laptop albo telefon komórkowy, odpowiedzią na tak postawione pytanie z pewnością mogą okazać się gry przeglądarkowe. Czym są i dlaczego ich popularność utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo tego, że nie są one wcale najnowszą propozycją?

 

Gry przeglądarkowe – próba definicji

Definicja gier przeglądarkowych jest dość szeroka, najczęściej więc mówi się o nich jako o grach, którymi można się cieszyć korzystając z przeglądarki internetowej. Oczywiście, bywa i tak, że sama przeglądarka to za mało, a gra do prawidłowego funkcjonowania wymaga instalacji dodatkowych wtyczek. Nie jest to jednak reguła, a najpopularniejsze gry tego typu znane są z tego, że zacząć w nie grać natychmiast po uruchomieniu komputera i uzyskaniu dostępu do sieci. Gry zaliczane do przeglądarkowych odznaczają się różnorodnością. Przeważnie mówi się o nich jako o rozgrywce skierowanej do młodzieży. Osoby grające reprezentują jednak każdy z przedziałów wiekowych, a nastolatki niejednokrotnie toczą boje z emerytami nie wiedząc nawet, że graczy dzieli kilka pokoleń.

 

Za co kochamy gry w przeglądarkach?

Lista zalet posiadanych przez gry przeglądarkowe jest imponująca. Na pierwszy plan niezmiennie wysuwa się przy tym ich dostępność. Nie wszystkie gry przeglądarkowe są darmowe, a niemal każda ma zaimplementowany system mikropłatności, w zdecydowaną większość można jednak grać bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Co wcale nie mniej istotne, gry tego rodzaju opierają się na wyjątkowo przyjaznych użytkownikom zasadach. Trzeba się naprawdę postarać, aby osiągnąć w nich mistrzostwo, samo opanowanie podstawowych założeń rozgrywki zwykle nie zajmuje jednak wiele czasu.

Plusem gier przeglądarkowych jest również to, że są naprawdę wciągające. Nawet, jeśli ich fabuła wydaje się początkowo nieskomplikowana, łatwo się zaangażować. Co wcale nie mniej istotne, podczas kolejnych rozgrywek natrafia się nie tylko na sztuczną inteligencję, ale i na innych graczy. Można z nimi rywalizować, gry przeglądarkowe niejednokrotnie stają się jednak idealną przestrzenią do zawiązywania sojuszów i nawiązywania nowych znajomości. Niektóre z nich rozwijają się także w realnym świecie.

 

Na co uważać?

Oczywiście, gry przeglądarkowe nie są rozwiązaniami idealnymi. Nie stanowią zagrożenia ani dla swoich młodszych, ani dla starszych użytkowników, należy jednak mieć świadomość pewnych niedogodności z nimi związanych. Najpoważniejsza wiąże się z tym, że mamy do czynienia z prawdziwymi pożeraczami czasu. Bardzo łatwo można zaangażować się w grę do tego stopnia, aby zapomnieć nie tylko o trudach życia zawodowego, ale i o codziennych obowiązkach. Warto też pamiętać, że przynajmniej niektóre gry przeglądarkowe są darmowe jedynie w teorii. Wspomniane już mikropłatności bywają kuszące. Zwykle nie wiążą się z jednorazowym dużym wydatkiem, można więc odnieść wrażenie, że nie trzeba się nimi przesadnie przejmować. Niestety, z czasem mogą zacząć stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu.

Możesz również polubić…