Gekon – hodowla w domu
Charakterystyka – Gekon
Popularnym zwierzęciem, chętnie trzymanym przez ludzi w terrarium jest gekon. Ta stosunkowo mała (około 30 cm) i tania jaszczurka jest łagodna, więc łatwo daje się oswoić. Oprócz zapewnienia odpowiednich warunków w samym terrarium, zwierzę to nie jest specjalnie wymagające od opiekunów. Żywi się głównie owadami takimi jak świerszcze, karaczany, młoda szarańcza czy larwy mącznika młynarka. Sporadycznie można podawać np. mysie noworodki. Należy się przed zakupem gekona zastanowić czy nie będziemy mieć oporów przed trzymaniem tego rodzaju pożywienia w domu oraz karmienia nimi. Gekon posiada zdolność do magazynowania pożywienia, dzięki czemu może przetrwać bez pożywienia długie miesiące.
Ile żyje gekon lamparci
Gekon lamparci żyje nawet do 20-25 lat, jego zakup jest więc deklaracją na długi czas.
Gekon lamparci hodowla w domu
Proces adaptacji gekona powinien odbywać się w ciemnym pomieszczeniu lub po prostu wieczorem, gdyż są to zwierzęta nocne i pomoże im to zaznajomić się na spokojnie z nowym miejscem. Dopiero następnego dnia można zaświecić światło oraz zacząć podawać mu jedzenie. Nie należy trzymać dwóch samców w jednym terrarium oraz bezwzględnie trzeba odseparować młode, aby zapobiec zjedzeniu ich przez starsze osobniki. Można natomiast trzymać jednego samca z większą ilością samic (nawet do 12 samic), co uniemożliwi zamęczenie samicy, w przypadku jeśli chcemy rozmnożyć zwierzęta. Gekony osiągają dojrzałość płciową w wieku 8 miesięcy, a samce różnią się od samic występującymi zgrubieniami w okolicach ogona oraz występowaniem porów nad kloaką. W tym celu należy na 4 tygodnie obniżyć temperaturę do 15-18 stopni Celsjusza i odseparować samca od samic. Po upływie około miesiąca od kopulacji, samica składa najczęściej 2 jaja, najlepiej jeśli zapewnimy specjalne do tego miejsce np. pudełko po margarynie, wyłożonym torfem i piaskiem oraz wyciętym małym wejściem do środka. Jaja należy przenieść do inkubatora, gdzie za pomocą temperatury można wpływać na płeć nowo powstałych gekonów. Przy temperaturze około 26-28 stopni Celsjusza będą to głównie samice, natomiast przy wyższej (około 30-32 stopnie Celsjusza) będą to samce. Minimalna waga samicy do rozrodu powinna wynosić 40 g. Mniejsze egzemplarze będą miały problem z przeżyciem agresywnych zalotów samców oraz z samym złożeniem jaj.
Terrarium dla gekona lamparciego
Zdecydowanie najważniejszym aspektem posiadania gekona jest zapewnienie mu odpowiednich warunków w terrarium. Należy to zrobić ZANIM dokona się zakupu samego zwierzęcia. Samo terrarium powinno mieć otwory wentylacyjne (stare akwarium po rybkach nie nadaje się, chyba ze zostanie odpowiednio przerobione), tak aby następowała wymiana powietrza, ale nie powstawał przeciąg. Niezbędne są też drzwiczki, które umożliwią nam opiekę oraz sprzątanie samego terrarium. Jeśli nasze terrarium jest umieszczone w jasnym pomieszczeniu oraz ma przeszklone boki, nie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. W innym przypadku niezbędne jest użycie dodatkowego oświetlenia. Gekon potrzebuje około 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia (kiedy jego aktywność spada) oraz około 18 stopni w ciągu nocy, a samo ogrzewanie powinno być tak zabezpieczone, aby gekon nie poparzył się o nie. Ponieważ gekony lubią się wspinać zalecane jest stworzenie na ściankach terrarium odpowiednich półek skalnych oraz należy zapewnić zwierzęciu kryjówkę (zaleca się by była ona wilgotna). Podłoże powinno zostać wyłożone ręcznikiem papierowym, lub specjalną ściółką niezagrażającą życiu gekona, w przypadku jego zjedzenia, co gekony często czynią. Nie może to być piasek, ani mniejszy żwirek, ponieważ jego zjedzenie może prowadzić nawet do śmierci. Rozmiar terrarium również nie jest bez znaczenia. Najlepsze będzie terrarium o rozmiarach 80x100x120 cm. Jeśli jednak nie mamy miejsca na tak duże gabaryty, minimalne rozmiary to 60x50x40 cm, w przypadku pojedynczego osobnika. Wraz z większą ilością zwierząt w jednym terrarium należy doliczyć odpowiednio 20 cm długości na osobnika. W przypadku hodowli akurat tego zwierzęcia nie jest konieczne naświetlanie lampami UVB.
Jak hodować gekona lamparciego – problemy zdrowotne
Ze względu na aktywność gekonów głównie w nocy łatwo przeoczyć u nich widoczne problemy ze zdrowiem. Należy je regularnie obserwować, gdyż w przypadku niektórych problemów zdrowotnych czas jest niezwykle istotny. Najczęstszym problemem występującym w hodowli gekonów to spadek stężenia wapnia we krwi, powstały na skutek błędów żywieniowych (za mało wapnia, zbyt duża ilość fosforu). Na skutek tego, w przypadku młodych osobników, mogą wystąpić deformacje kończyn, szczęki czy ogona. Starsze osobniki mogą mieć problem z masą mięśniową (problemy z poruszaniem się), z perystaltyką jelit (wymioty, biegunki) oraz z drożnością jajowodów (zaleganie jaj i zatrucie psującymi się jajami). Jak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, warto więc podawać wapń wraz z pożywieniem (witamina D3 stanowi nieodłączny dodatek w diecie). Drugim problemem mogącym się pojawić jest martwica koniuszków palców. Jeśli więc, zauważymy, że nasz gekon ma wylinkę na palcach, należy niezwłocznie rozmiękczyć ją w letniej wodzie i ściągnąć delikatnie. W przypadku kiedy zapłodniona samica wyraźnie nie może znieść jaj, również można zastosować letnią kąpiel oraz masaż w celu wywołania skurczów. Jeśli jajo jest widoczne można zadbać o lepsze nawilżenie w celu ułatwienia wydostania się jaja na zewnątrz. W przypadku braku poprawy należy przebić jajo, ratując tym samym życie samicy. Nie należy rozgniatać jaja wewnątrz samicy oraz przebijać jaja przez powłoki ciała! Jak wspomniano wcześniej, kolejnym problemem może być niedrożność jelit. Tutaj może pomóc podanie leku NO-SPA czy użycie środków przeczyszczających, a także podanie do kloaki oleju rycynowego, jednak zabiegi te powinno skonsultować się z lekarzem weterynarii. Większość problemów zdrowotnych gekonów da się wyłapać w odpowiednim momencie, dlatego ważna jest jego częsta i dokładna obserwacja (zarówno ciała, jak i jego zachowania).
Najnowsze komentarze