Duża hodowla – wskazówki

Duża hodowla to dla wielu pasjonatów gołębi marzenie, które za wszelką cenę chcieliby spełnić. Obserwowanie licznego ptactwa w naszym gołębniku to w końcu ogromna satysfakcja, szczególnie, jeśli różnią się także rasą lub innymi charakterystycznymi cechami. Utrzymanie takiej hodowli w odpowiednich warunkach może być jednak niezwykle trudne, wymagając nie tylko czasu, ale także dużego doświadczenia, umiejętności i wiedzy. Oto kilka praktycznych porad dla osób, które poważnie zastanawiają się nad znacznym powiększeniem ilości posiadanych zwierząt.

Oszczędności

Duża hodowla to ogromne koszty, dlatego warto przemyśleć wszystkie możliwe sposoby oszczędzania pieniędzy. Dobrym pomysłem będzie na przykład hodowanie własnych roślin na nasiona. Oszczędzić możemy także na gołębniku. Warto stworzyć go samodzielnie, rezygnując z kupowania gotowych elementów. Na internetowych forach i stronach informacyjnych znajdziemy wiele porad od osób, które wcześniej same zbudowały gołębniki dla swoich kolekcji.
Wpisując np. „wyloty dla gołębi jak zrobić” z łatwością odnajdziemy informacje o rodzajach wylotów, ich poprawnym zabezpieczeniu, technikach wykonania, materiałach, które możemy wykorzystać i ewentualnych problemach przy konstrukcji.

Organizacja

Ze względu na ułatwienie sobie pracy i dobrostan gołębi, warto przemyśleć organizację hodowli. Wypracowanie rutyny pomoże nam przywyknąć do pracy, podchodzić do niej sumiennie i pamiętać o hodowlanych obowiązkach. Organizacja przyda się też przy projektowaniu gołębnika, który powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny, ułatwiając nam pracę. Warto podzielić go na wiele sekcji, rozdzielając ptaki zależnie od wieku i rasy. W ten sposób będziemy mogli łatwiej kontrolować stan hodowli, a gołębie zyskają więcej przestrzeni, co przełoży się na ich zdrowie oraz wyniki.

Higiena

Utrzymanie przyzwoitej higieny w gołębniku mimo dużej liczby gołębi może graniczyć z cudem, jest jednak niezwykle ważne. Pogorszenie się zdrowia jednego ptaka może bowiem odbić się na innych, a jeśli choroba nie przenosi się z jednego zwierzęcia na inne, złe warunki i tak mogą sprawić, że zachorują niemal wszystkie zwierzęta. Oprócz możliwej utraty części ptaków i dużo większego wysiłku włożonego w leczenie, będziemy musieli wydać na nie ogromną sumę. Czystość gołębnika jest zatem szczególnie ważna. Warto zbudować go już z myślą o częstym i dokładnym sprzątaniu, unikając wilgotnego mikroklimatu, dużego ścisku między ptakami oraz trudnodostępnych zakamarków. Trzeba też narzucić sobie rygor pracy i pamiętać, że kompromisy w kwestii czystości nie są właściwym rozwiązaniem.

 

Możesz również polubić…