Jak dbać o psa. Wskazówki dla opiekunów.
Gdy podejmujemy się opieki nad psem, musimy pamiętać, że wraz z tą decyzją dochodzi nam sporo obowiązków. Pies, jak każda istota żywa, ma swoje potrzeby. Niestety dosięgają go również choroby. Są też problemy behawioralne oraz odwieczny kłopot wiążący się z brakiem opieki nad czworonogiem, gdy planujemy wyjazd. Przybliżymy Wam usługi, które mogą ułatwić opiekę nad psiakiem.
Weterynarz dla czworonoga. Jak znaleźć odpowiedniego lekarza.
Pierwsze kroki z psiakiem musimy oczywiście skierować do weterynarza. Weterynarz po zbadaniu psa założy mu książeczkę zdrowia. Jeżeli wcześniej nie było podstawowych szczepień, lekarz weterynarii powinien nam o nich opowiedzieć i ewentualnie wykonać. Musimy tu zwrócić uwagę na szczepionkę przeciwko wściekliźnie, która według ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jest obowiązkowa i trzeba dopilnować, by była powtarzana co 12 miesięcy.
Poza tym, do lekarza weterynarii przychodzimy z niepokojącymi nas objawami ze strony zwierzęcia. Weterynarz zbada, wykona drobne zabiegi, ale przeprowadzi też poważne operacje. Do tego w gabinecie weterynarii możemy liczyć min. na obcięcie pazurków, wyczyszczenie uszu, wyjęcie kleszcza. Musimy pamiętać, że niestety psy również chorują i potrzebują lekarza, jak i my.
Gdzie szukać dobrego weterynarza?
Gabinetów weterynaryjnych mamy sporo do wyboru. Jeżeli nie wiesz, jakie są w Twojej okolicy, warto skorzystać ze stron, która posiadają ich bazę. Tu na pomoc przychodzi nam strona Animaly. Znajdziesz tam katalog wielu usług dla Twojego pupila.
Groomer dla psa, czy warto skorzystać?
Myśląc o pielęgnacji psa, od razu mamy przed oczami „psiego fryzjera”. Ich usługi są coraz bardziej powszechne. Jeżeli zastanawiasz się, czy na pewno to jest potrzebne, to my odpowiadamy, że tak. Groomer nie zajmuje się wyłącznie obcinaniem psich włosów. Groomer również może wykąpać Twego psa, trymować jego sierść. Również rozczesze kołtuny długowłosych, obetnie ich pazurki, umyje zęby, uszy, a nawet wyczesze insekty. Tak naprawdę wiele salonów może specjalizować się w czymś innym, warto wcześniej zaznajomić się z ich usługami.
Psycholog dla psa, czyli behawiorysta
Nie od dziś wiadomo, że psy są pełne uczuć. Każdy, kto zetknął się z tym zwierzęciem, bez problemu powie, że pies bywa wesoły, smutny, zły, pobudzony, strachliwy. A co zrobić, gdy któraś emocja jest wyjątkowa silna i utrudnia psu (i nam) normalne funkcjonowanie? Warto wtedy wybrać się z psem do behawiorysty. Jest to taki psi psycholog. Obserwuje on zwierzę i daje nam sporo wskazówek, jak z nim pracować, lub sam z nim pracuje, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Spotkanie z behawiorystą może odmienić nasze życie i życie naszego pupila.
Pies idzie do przedszkola, czym jest psie przedszkole?
Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale tak, są przedszkola dla psów. Szczeniaki uczą się tam różnych, podstawowych komend, zachowania w określonych warunkach, chodzenia na luźnej smyczy. Przebywają z innymi psami oraz uczą się odpowiedniego zachowania w stosunku do obcych ludzi. Jest to bardzo dobry start dla naszego szczeniaka. Pod okiem specjalisty wytresujesz psa i jest większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie będziesz mieć z nim problemów.
Hotel dla psów, czyli co zrobić z psem, gdy jedziemy na wakacje.
Mimo ogromnej miłości do naszego czworonożnego członka rodziny, nie możemy go wszędzie ze sobą zabierać. Co możemy zrobić w takiej sytuacji poza zaangażowaniem bliskich? Już od wielu lat w Polsce działają hotele dla psów. Dzięki nim możemy spokojnie udać się na wakacje, mając świadomość, że kompetentna osoba zajmuje się naszym psiakiem. Psy są wyprowadzane na spacery, na wybiegi, dostają również jedzenie zgodnie z zalecaniami właściciela. Jeżeli chcesz znaleźć hotel w swojej okolicy, to sprawdź na stronie animaly.io.
Jak pisaliśmy na początku, pies to również spora odpowiedzialność i duża opieka. Na szczęście świat poszedł naprzód i możemy korzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Gorąco do tego zachęcamy, ponieważ na naszych barkach spoczywa wtedy mniej zmartwień.
Najnowsze komentarze