Charakterystyka królików belgijskich

Belgijski królik olbrzymi jest również nazywany „królem królików” ze względu na swój duży rozmiar, długowieczność i osobowość. Te gigantyczne króliki mogą bardzo szybko osiągnąć ogromne rozmiary. W wieku siedmiu lub ośmiu tygodni mogą już ważyć 2 kg lub więcej. Królik belgijski to słodki, sympatyczny towarzysz, którego można trzymać w domu, i który dobrze wpasuje się w życie rodzinne.

Charakter królików belgijskich

Króliki olbrzym belgijski to ogólnie potulna rasa, a te gigantyczne króliki domowe są dobrymi towarzyszami i kochającymi rodzinnymi zwierzętami domowymi. Trzymane w domu będą chodzić po domu i siadać na kolanach właścicieli. Można je nawet nauczyć korzystania z kuwety. Jednak króliki te mogą się denerwować, jeśli są traktowane nieostrożnie, i mogą zadać poważne zadrapania i ugryzienia, jeśli poczują potrzebę walki. Dlatego dzieci powinny bawić się z nimi zawsze pod nadzorem. To duże króliki, więc potrzeba nieco siły, jeśli ma się zamiar je podnosić. Mogą ważyć od sześciu do nawet dziewięciu kilogramów. Aby króliki olbrzym belgijski były bezpieczne, należy podnosić je delikatnie, i upewnić się, że nie są one ściskane, ponieważ mogą zacząć panikować i walczyć. Jeśli królik wydaje się zdenerwowany, można spróbować go uspokoić, mówiąc do niego spokojnym głosem. Jeżeli to nie pomoże, lepiej jest delikatnie odstawić go na ziemię.

Pielęgnacja królików belgijskich

Króliki olbrzym belgijski mają krótkie futro. Aby utrzymać sierść w dobrej kondycji, wystarczy ją tylko raz w tygodniu wyszczotkować gładką szczotką. Królik zrzuca sierść dwa razy w roku wiosną i jesienią. Dokładny czas różni się w zależności od zwierzęcia. Pazury należy również od czasu do czasu przycinać, chyba że królik ma wystarczająco dużo ruchu, aby naturalnie je ścierać.

W większości przypadków króliki belgijskie to zdrowa rasa, która żyje około pięciu lat, ale może przekroczyć nawet dziesięć. Pomimo ogólnego, dobrego zdrowia, większe króliki są podatne na ból stawu skokowego. Jest to stan spowodowany staniem na drucianej podłodze lub w warunkach niehigienicznych. Trzeba także zachować ostrożność podczas karmienia królika zbyt dużą ilością smakołyków, aby uniknąć problemów zdrowotnych, które mogą pojawić się, jeśli wystąpi nadwaga. Najlepszym sposobem na utrzymanie królika w zdrowiu jest poznanie zwierzaka na tyle dobrze, aby rozpoznać, kiedy nie czuje się najlepiej. Wczesne leczenie może mieć wpływ na szybki powrót do zdrowia. Odpowiednio zadbany królik belgijski będzie doskonałym i kochającym towarzyszem.

Możesz również polubić…