Akwarium dla początkujących: filtr do akwarium

Zakładanie akwarium, jak w przypadku każdej hodowli, musi zostać poprzedzone starannymi przygotowaniami. Kluczowe jest bowiem nie tylko to, by kupić akwarium i wpuścić do niego rybki, lecz także by zwierzęta miały zapewnione odpowiednie warunki do aktywności życiowej i rozmnażania oraz by stworzona im przestrzeń byłą funkcjonalna.

 
Pierwszym poważanym wyzwaniem, jest rozważenie jakie akwarium dla początkujących wybrać. Inny typ jest dedykowany rybom słodkowodnym a jeszcze inny morskim. Biorąc jednak pod uwagę, bardzo duży koszt zakupu i urządzenia akwarium dla ryb morskich, dla początkującego akwarysty odpowiednim wyborem będzie założenie hodowli gatunków słodkowodnych, które są mniej wymagające.
Przy wyborze kształtu akwarium należy się kierować przede wszystkim wygodą utrzymania. Płaskie powierzchnie znacznie łatwiej jest oczyszczać z glonów niż te, charakteryzujące się wypukłościami. Wygoda jednak nie powinna wpływać na podjęcie decyzji o przestrzeni, jaka wystarczy rybom do życia. Wielkość akwarium ma ogromny wpływ na komfort i długość życia gatunków słodkowodnych i morskich, dlatego należy się w tym wypadku kierować zasadą, że każda ryba potrzebuje do życia 5 litrów wody.
Założenie pierwszej hodowli to wydatek ok. 200-300 zł. Wiąże się on bowiem z koniecznością zakupu niezbędnego wyposażenie akwarium:
– filtr do akwarium
– grzałka
– oświetlenie
– termometr
– siatka do wyławiania rybek np. podczas sprzątania
– narzędzia do czyszczenia
– odmulacz dna
– podłoże i rośliny
Można oczywiście dobierać każdy element osobno, ale w ofertach sprzedażowych, znajdują się też akwaria już wyposażone, co jest szczególnie polecane początkującym, z uwagi na małą wiedzę w zakresie doboru najbardziej optymalnego sprzętu i wyposażenia.
Po urządzeniu akwarium i odczekaniu ok. 10 dni, w czasie których zapanują w nim warunki, odpowiednie do życia ryb, można je wpuścić do środka.
Akwarystyka nie należy do najdroższych hobby. Jeśli dba się o ryby i warunki w jakich żyją, wykorzystuje się dobrej jakości urządzenia oraz odpowiedni i zróżnicowany pokarm, akwarium zaczyna być ozdobą domu, z którą trudno się rozstać.

Możesz również polubić…