Pies w domu – pielęgnacja psa

Pies w naszym domu to nasz przyjaciel, o którego musimy dbać jak o członka rodziny. Pamiętaj, że zawsze zdrowy pies to szczęśliwy pies. Co robić, żeby nasz czworonóg był zdrowy? Każdy pies potrzebuje ruchu, regularnych spacerów, odpowiedniej diety oraz pielęgnacji. Jeżeli nasz pupil ze względu na rasę nie wymaga częstej kąpieli, powinna się ona odbywać raz na trzy miesiące. Jeżeli nasz pies ma sierść długą, kąpiel może być konieczna częściej, nawet raz na tydzień. Poza kąpielą  ważne jest także wyczesywanie psa, obcinanie pazurów oraz dbanie o jego zęby. Pamiętaj, że ważny jest także regularny kontakt z lekarzem weterynarii.

Wyczesywanie psa powinno odbywać się minimum jeden raz w tygodniu, niezależnie od długości jego sierści. Powinno być wykonane starannie i dokładnie. Niektóre rasy psów wymagają natomiast codziennego wyczesywania. Są to między innymi Shih-tzu, Yorkshire terrier, czy owczarek podhalański.

U niektórych psów powinniśmy także regularnie podcinać włosy. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że sierść może powodować problem ze wzrokiem pupila jeśli będzie miała kontakt z jego oczami. Natomiast w kołtunach, które tworzą się z długich włosów psa, gromadzi się bród i zanieczyszczenia, które w konsekwencji mogą wywoływać stany zapalne.

  1. Odrobaczanie psa – tabletka na odrobaczanie
  2. Pielęgnacja psa – szampon dla psa
  3. Co jest potrzebne do kąpieli?

1. Odrobaczanie psa – tabletka na odrobaczenie

Innym ważnym elementem w dbaniu o zdrowie psów, nie tylko szczeniaków, ale także dorosłych psów jest ich odrobaczanie. Odrobaczenie psa powinno się je wykonywać regularnie, mniej więcej co trzy miesiące, czyli cztery razy w roku.

Odrobaczenie psa polega na podaniu mu odpowiedniego środka, jakim jest tabletka na odrobaczenie. Ma ona na celu zabicie pasożytów wewnętrznych, które znajdują się w organizmie czworonoga. Odrobaczenie psa jest stosowane jako profilaktyka, a także jako sposób na leczenie psa. Jeżeli pies niechętnie przyjmuje preparaty na odrobaczenie, powinieneś zastosować sprawdzone tabletki odrobaczające Drontal Dog Flavour. Zasługują one na wyróżnienie, ponieważ to pierwsze w Polsce tabletki odrobaczające o mięsnym aromacie. Będą smakować twojemu pupilowi, a przy tym są niezwykle skuteczne. Twój pies schrupie Drontal ze smakiem, a ty możesz być spokojny o jego zdrowie, przynajmniej w aspekcie odrobaczania. Lek Drontal Dog Flavour zwalcza powszechnie występujące pasożyty jelitowe u psów. Pamiętaj, że nie należy go stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik oraz w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

2. Pielęgnacja psa – szampon dla psa

Szamponu dla psów używamy, żeby dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia z jego sierści i skóry. Szampon także nawilża skórę, łagodzi podrażnienia oraz nadaje połysku sierści. Przede wszystkim powinniśmy używać preparatu dedykowanego dla zwierząt. Szampon powinien mieć odpowiednie atesty. Natomiast mycie psa szamponem przeznaczonym dla ludzi, może wywołać u czworonoga alergie skórne oraz powodować łupież. Wybór odpowiedniego szamponu jest bardzo ważny i zależy on od rodzaju sierści naszego pupila. Dzisiejszy rynek oferuje szampon dla psa w zależności od jego rasy, rodzaju, czy długości włosów oraz jego ogólnej kondycji. Bardzo łatwo znajdziemy odpowiedni środek.

Należy pamiętać, że pielęgnacja naszego psa zaczyna się od oglądania jego sierści. Powinniśmy regularnie sprawdzać sierść oraz skórę i oceniać to w jaki sposób reaguje na wybrany produkt. W razie występowania podrażnień, zaczerwień lub innych niepokojących objawów powinniśmy skontaktować się z weterynarzem oraz zmienić używany szampon.

Niestety psy niezbyt chętnie dają skusić się na kąpiel. Jak przekonać pupila do wejścia do wanny?

Powinniśmy zacząć od oswojenia psa z miejscem, w którym odbywać się będzie kąpiel. W tym celu można przenieść do łazienki zabawki psa lub tymczasowo umieścić w pobliżu wanny jego legowisko. Można także wprowadzić psa do suchej wanny. Kiedy pies już częściowo oswoi się z pomieszczeniem oraz wanną możemy zacząć oswajać go z lecącą z słuchawki wodą. Warto wyłożyć dno wanny matą anty poślizgową, aby pies czuł się bezpiecznie i komfortowo. Żeby budować u psa pozytywne kojarzenia z kąpielą, możemy także nagradzać go smakołykami. Dzięki temu nasz pupil zaprzyjaźni się z czasem z łazienką, a wejście do wanny nie będzie stanowić większego wyzwania. Powolne oswajanie psa z przestrzenią zaoszczędzi mu stresu i traumy.

3. Co jest potrzebne do kąpieli?

Aby zapewnić prawidłową pielęgnację naszemu pupilowi, przygotowując kąpiel powinniśmy pamiętać o kilku ważnych przedmiotach:

  • Kluczowy jest dobrze dobrany szampon. Zwróć uwagę, aby był to produkt dedykowany dla psów oraz dobrany do rodzaju włosów twojego pupila, wtedy pielęgnacja będzie skuteczna
  • Odżywka – pomoże zadbać o to, żeby sierść naszego psa po kąpieli była lśniąca i zdrowo wyglądała,
  • Ręcznik – wycieraj psa delikatnie, ale w miarę możliwości dokładnie, powinieneś wyposażyć się w ręcznik przeznaczony wyłącznie dla psa.

Może Ci się również spodoba